Ukrajina velikim preokretom do prve pobjede na Euru

Nogometna reprezentacija Ukrajine u susretu je 2. kola skupine E na EURU u Duesseldorfu svladala Slovačku s 2:1 (0:1).

Povela je Slovačka golom Ivana Schranza (17.), a Ukrajina je u nastavku preokrenula preko Mikole Šaparenka (54.) i Romana Jaremčuka (80.).

Ukrajinski izbornik Serhij Rebrov napravio je čak četiri izmjene u početnom sastavu u odnosu na 0-3 poraz od Ukrajine, a najupečatljivija od njih dogodila se na vratima gdje je Trubin zamijenio Lunina. Uz to je na klupu preselio i kapetan Stepanenko kojega je u vezi zamijenio Jarmolenko, druga promjena u veznoj liniji bilo je uvođenje Braška umjesto Cigankova, dok je na desnom boku Timčik zamijenio Konoplju.

Raspored i satnice svih utakmica na Euru 2024

S druge strane, Slovačka je krenula u istom sastavu koji je u 1. kolu bio bolji od Belgije, a taj se izbor talijanskog stratega Francesca Calzone pokazao opravdanim jer su Slovaci daleko bolje krenuli u dvoboj.

Nakon dva pokušaja Haraslina iz 8. i 10. minute koje je rutinski zaustavio, ukrajinski vratar Trubin opravdao je svoje uvrštavanje u sastav bravuroznom obranom u 11. minuti. Hancko je prošao po lijevom krilu slovačkog napada, ubacio pred gol gdje je nespretno reagirao Matvijenko i umalo postigao autogol, u nastavku akcije lopta je stigla do Schranza, no njegov udarac iz neposredne blizine Trubin je uspio tijelom odbiti u polje.

Ipak, u 17. minuti niti raspoloženi Trubin nije mogao zatvoriti sve rupe koje je ostavljala njegova obrana. U začetku akcije upravo je Trubin u aut odbio slobodni udarac Hancka, ali lijeva strana ukrajinske obrane je “zaspala”, Haraslin se izborio za prostor za ubačaj koji je preletio loše postavljenog Zinčenka, a Schranz je spremno dočekao priliku i glavom matirao Trubina.

Tek nakon pada u rezultatski zaostatak Ukrajina je ponudila nešto i u napadačkom smislu pa je tako u 28. minuti Mudrik lijepo proigrao Dovbika u kaznenom prostoru, ovaj se lijepim driblingom riješio dvojice čuvara no završni udarac je ipak blokiran. Pet minuta potom desni bek Timčik je sa 15-ak metara iskosa pogodio vratnicu, a u 36. minuti Mudrik je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, oslobodio se Vavra, ali Dubravka je odlično pročitao situaciju i pravovremenim istrčavanjem otklonio opasnost.

Mogla je Slovačka na odmor i s dva gola prednosti, ali prizemni pokušaj Haraslina sa 20-ak metara Trubin je uspio “iščupati” iz samog donjeg lijevog kuta.

Ukrajina je odlučnije krenula u nastavak i poravnala već u 54. minuti. Mudrik je povukao napad, osvojio veliki dio terena i uposlio Dovbika koji je pametno zastao i pričekao dolazak suigrača. Lopta je proslijeđena na lijevi bok gdje je natrčao Zinčenko koji je lucidnom prizemnom loptom na 12 metara namjestio sve za udarac Šaparenka koji je stigao iz drugog plana i pogodio donji desni kut nemoćnog Dubravke.

Novu veliku priliku Ukrajina je imala u 74. minuti kada je krenula u protunapad, Jaremčuk je dao loptu u for za Mudrika, ali njegov udarac iskosa zaustavila je vratnica.

Ipak, potpuni je preokret uslijedio u 80. minuti, tada je Šaparenko s desnog boka ubacio loptu u kazneni prostor prebacivši oba slovačka stopera, a taj je ubačaj odlično pratio Jaremčuk koji je do lopte stigao malo prije Dubravke te ju laganim dodirom preusmjerio u mrežu.

I Slovačka i Ukrajina nakon dva nastupa imaju po tri boda. Tri boda u skupini E ima i Rumunjska, dok je bez bodova Belgija.

Belgija i Rumunjska će svoj susret 2. kola igrati u subotu.