Engleska nakon drame produžetaka prošla u četvrtfinale

Engleska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale EURA nakon što je u osmini finala u Gelsenkirchenu velikim preokretom svladala Slovačku sa 2-1 (0-1, 1-1) nakon produžetka.

Ivan Schranz je u 25. minuti doveo Slovačku u vodstvo, ali u petoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena Jude Bellingham uspio je poravnati na 1-1 i odvesti utakmicu u produžetak da bi Harry Kane u prvoj minuti tih dodatnih pola sata zabio za potpuni preokret.

Iako je Engleska preuzela posjed lopte od samog starta utakmice, nije uspijevala stvoriti niti jednu konkretnu priliku za pogodak unatoč brojnim ubačajima u suparnički kazneni prostor, prvenstveno s desnog boka.

S druge strane, svaki napad Slovaka kreirao je paniku u posljednjoj engleskoj liniji. Tako je u prvih 15-ak minuta Slovačka imala dvije izgledne prilike, a usto su i tri engleska igrača (Guehi, Mainoo, Bellingham) dobila žute kartone zbog nesmotrenih prekršaja.

Do prednosti je Slovačka stigla u 25. minuti. Schranz je osvojio loptu u jednom zračnom duelu i spustio ju za Streleca koji je sjajno pravovremeno gurnuo okomitu loptu iza leđa engleskih stopera upravo za Schranza koji je rutinirano s pet metara svladao Pickforda.

Sekunde su dijelile Slovačku od najveće pobjede u povijesti i prolaska u četvrtfinale EURA, ali u petoj minuti nadoknade ukazao se Bellingham i “škaricama” poravnao na 1-1 te odveo dvoboj u dodatnih pola sata. Nemavši više što izgubiti svi Englezi su stigli pred slovačka vrata na izvođenje auta, Guehi je glavom prebacio loptu s prve vratnice u srce kaznenog prostora gdje je najveći talent engleskog nogometa uspio zahvatiti loptu i akrobtskim udarcem svladati Dubravku.

Primljeni pogodak kada su već mogli namiristati pobjedu u potpunosti je utukao Slovake koji su pali u rezultatski zaostatak nakon samo 50 sekundi igre u produžetku. Dubravka nije najbolje “boksao” ubačaj Palmera, Eze je odmah vratio loptu u 16-erac gdje je Toney uspio glavom prebaciti loptu do Kanea koji nije mogao po drugi put u utakmici promašiti “zicer” već je snažnim udarcem glavom s tri metara zatresao mrežu.

Mogla je Slovačka izjednačiti u 105. minuti kada je Benes uputio oštar udarac iskosa s lijeve strane, lopta bi prohujala pored vratnice, ali je Pekarik na tri metra od gola uspio postaviti nogu i preusmjeriti ju. No, na njegovu i žalost svih Slovaka od njegove noge lopta je otišla preko grede.

U preostalom vremenu Slovačka je uspjela preseliti igru na englesku polovicu terena, ali nije niti jednom opasnije zaprijetila Pickfordu.

Engleska će tako u četvrtfinalu 6. srpnja u Duesseldorfu igrati protiv Švicarske koja je u subotu s 2-0 bila bolja od Italije.