Ključno otkriće: Žena uz pomoć vlastitih matičnih stanica pobijedila dijabetes

Kineski istraživači su uspješno preokrenuli dijabetes tipa 1 kod pacijentice koristeći novu terapiju matičnim ćelijama, prema istraživanju objavljenom u časopisu Cell ovoga tjedna.

25-godišnja žena s dijabetesom tipa 1 počela je proizvoditi vlastiti inzulin manje od tri mjeseca nakon što je primila transplantaciju reprogramiranih matičnih ćelija. Ona je prva osoba sa bolešću koja je liječena pomoću beta ćelija koje su izvađene iz njenog vlastitog tijela, navedeno je u istraživanju.

Sada mogu jesti šećer, rekla je žena koja živi u Tianjingu u Kini, u razgovoru za Nature. Prošlo je više od godinu dana od transplantacije i kaže da uživa dok jede sve vrste hrane. Tražila je da ostane anonimna kako bi zaštitila svoju privatnost.

James Shapiro, kirurg za transplantaciju i istraživač na Sveučilištu Alberta u Edmontonu, Kanada, kaže da su rezultati operacije zapanjujući: U potpunosti su preokrenuli dijabetes kod pacijenta, koji je prethodno zahtijevao znatne količine inzulina.

Kineski istraživači su izvršili reverzni inženjering pacijentovih vlastitih tkiva kako bi proizveli pluripotentne matične stanice koje su zatim kemijski reprogramirali da formiraju beta stanice. Nakon transplantacije, istraživači, čiji je prvi subjekt bio 59-godišnji muškarac, primijetili su da on proizvodi vlastiti inzulin u roku od 3 mjeseca, a nakon 4 mjeseca je imao glikemijski raspon koji je bio 98 posto sličan onom kod nedijabetičara.

U ovom novom slučaju mlade žene, matične ćelije su ubrizgane tijekom operacije u trbušne mišiće – novo mjesto za uvod u ovu proceduru. Ranije su donorske beta stanice presađivane u jetru, gdje se nisu mogle uočiti. Nasuprot tome, u trbušnom tkivu, aktivnost ćelija može se pratiti pomoću MRI uređaja, prenosi Klix.

Dva i pol mjeseca kasnije, proizvodila je dovoljno inzulina da živi bez potrebe za dopunama, a ta razina proizvodnje je zadržala više od godinu dana. Ovo istraživanje je među pregršt drugih pionirskih studija koje koriste matične ćelije za liječenje dijabetesa, koji pogađa blizu pola milijarde ljudi širom svijeta. Većina njih ima dijabetes tipa 2, u kojem tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili se smanjuje njegova sposobnost korištenja hormona. Kod dijabetesa tipa 1, imuni sustav napada beta stanice u pankreasu.

Transplantacije beta stanica mogu liječiti bolest, ali nema dovoljno donora da zadovolji rastuću potražnju, a primatelji moraju koristiti lijekove koji suzbijaju imunitet kako bi spriječili tijelo da odbaci tkivo donora.

Matične stanice  se mogu koristiti za uzgoj bilo kojeg tkiva u tijelu i mogu se uzgajati neograničeno u laboratoriji, što znači da potencijalno nude neograničen izvor tkiva pankreasa. Koristeći tkivo napravljeno od vlastitih stanica osobe, istraživači se nadaju da će izbjeći potrebu za imunosupresivima.

Ove su voćke posebno dobre za dijabetičare

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.