Meso kojemu je u EU istekao rok završava na policama u BiH

U prvih devet mjeseci ove godine uvezli smo, samo svježeg mesa, za čak 424,7 milijuna maraka.

Stočari godinama upozoravaju na prekomjeran uvoz koji je gotovo ugasio domaću proizvodnju. Trenutno, domaći farmeri proizvode svega 20 posto potrebnog mesa za naše tržište. Poseban problem, zbog različitih pravilnika o trajanju ispravnosti smrznutog mesa za ljudsku upotrebu, predstavlja im uvoz jeftinog mesa iz Europske unije.

Uvoz svježeg mesa iz godine u godinu nastavlja rasti, izvještava BHRT. Trend se nastavio i u 2024. godini. Za prvih devet mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine uvoz mesa je veći za 15 posto ili 58 milijuna maraka.

Vrijednost uvoza svježeg mesa za prvih 9 mjeseci ove godine iznosila je 424,7 milijuna KM i uvezeno je oko 59,9 milijuna kg mesa, najviše goveđeg i svinjskog. Spomenute vrijednosti odnose se isključivo na svježe meso, a ne na ukupnu vrijednost uvoza, kaže glasnogovornica UNO BiH Darjana Maglov.

Zbog različitih pravilnika o trajanju ispravnosti smrznutog mesa za ljudsku upotrebu u EU i kod nas, upravo uvoz svježeg mesa predstavlja najveći problem za domaće farmere. U Europi smrznuto meso se može koristiti za ljudsku ishranu do šest mjeseci, a kod nas je taj rok godinu dana. Domaći uvoznici vješto su iskoristili ovu razliku nabavljajujući meso u Europi po bagatelnim cijenama s kojima se domaći farmeri ne mogu natjecati.

Mi ukoliko ne uskladimo te pravilnike s EU znači mi ćemo uvijek čistiti EU da ne moraju to prodavati ili kućnim ljubimcima ili plaćati da se uništi u kafilerijama. Samim tim to je desetkovalo našu proizvodnju, navodi Mišo Maljčić iz Skupštine Saveza poljoprivrednih proizvođača RS.

Neusklađenost pravilnika domaće proizvođače dovela je do ruba propasti.

Na domaće proizvođače to jako loše utječe. Znači tu je jedna nelojalna konkurencija, gdje se proizvodi koji su za bacanja, odnosno u tim državama su za bacanja, se dovoze ovamo. Znači to je lako riješiti, međutim na razini BiH vlast nema volju da to riješi. Zašto nije i kod nas rok upotrebe smrznutog mesa šest mjeseci i problem bi bio riješen, smatra Ranko Sarajlić iz Laminaca (Gradiška).

Poljoprivreda i proizvodnja hrane, uz energiju, su sektori od strateškog interesa za svaku zemlju i tu se ne postavlja pitanje je li se nešto isplati ili ne. Kod nas to na žalost nije slučaj, piše BHRT.

Treba zaštititi domaću proizvodnju. Naći modele kroz subvencioniranje, kroz promocije, kroz jače kontrole ulaska takvih roba. Ali ono sve što je u skladu sa zakonom ne možemo zaustaviti. Trebamo nadgledati uvoz takvih roba, stava je Aleksandar Ljuboja, ekonomski analitičar.

Činjenica je da velikom broju građana, s obzirom na naš standard, odgovara europsko meso u marketima, koje se po kvaliteti ne može mjeriti s domaćim, ali koje je u odnosu na njega znatno jeftinije. Građani kupujući uvozno meso štede, ali istovremeno svjesno ili nesvjesno, guraju domaću proizvodnju u ponor.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • pa vi sad glumite gospodu, nemojte drzat domace pilice i svinje. a ovi sto drze su seljaci vecina ih tako misli i srame se bilo sta raditi.. bolje se trovat jel da

  • Zalosno je, ziva zalost sto po selima nema vise ni krava,ni svinja. Taj mentalitet ja ne mogu nikada razumjeti. Zivis na selu, imas uvjete,imas malu djecu. Ne drzis nista. Pa zar je problem imati 10 kokosiju ili 2o pilica? Tzv gospodje iz vukohebina i prip.izdina kupuju jaja u nameksu. Da se razumijemo, ja nemam uvjeta za drzati svinju, kokosi smo imali dok susjedama koje su stigle iz vuko.hebina nije zasmrdilo. Bastu radimo.

  • Pa dobro, idemo u vegetarijance ili ćemo kupovati domaću janjetinu po 200 Eura po glavi!? Sve je ovo otišlo k vragu!

    • Možeš u vegetarijance samo ako imaš svoj vrta u kojem sadiš povrće za svoje potrebe, a ako kupuješ triba podvezat dobar novčanik. Povrće je skuplje nego to smrdljivo meso, a tako nam i triba, svi možemo barem nešto posaditi i imati svoje.

      • Imam pajdo bašču i u njoj još uvik paprika, mahuna, raštike, blitve... sve osim žita, 10 kokošiju i 2 krmeta. Kravu na žalost nemam, a ako me živci jame i nju ću kupit i zaokružit ciklus. Kako napisah gore, sve je ovo otišlo k vragu. Sa Zapada sav nered i bolesti dolaze, ne treba nam rat, polako ali sigurno nad truju!

  • Boni mi smo samo u ovakvim primjerima dio Zapadnog svijeta i samo oni ovako gledaju na nas. ALI mi smo isto stoka sitnog zuba, pa smo opčinjeni mržnjom i nemamo respekt prema sebi,a tek prema susjedu pihhh.
    Tako da sve zasluge za tob MI sami moramo preuzeti i u nikom krivca ne tražiti

  • Sta ste vi mislili sve vam je skoro uvoz, gdje su klaonice za toliko mesa sto pojedete? Domaceg mesa nema, gdje su farmeri da je domace ne bi ostala travcica ne pokosena.

Zadnje dodano

  • Ostalo
  • Sport

Pogledajte golove Hercegovine u porazu od Željezničara

MNK Hercegovina poražena je u svojoj prvog utakmici ove sezone u Premijer futsal ligi BiH…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Dalić: Utakmica protiv Poljske je naša prva meč lopta

Utakmica protiv Poljske je naša prva meč lopta, kazao je izbornik hrvatske nogometne reprezetacije Zlatko…

2 sata prije
  • Vijesti

Pogledajte što su države donirale poplavljenim područjima u BiH

Spasilački tim iz Republike Srbije u ponedjeljak je napustio BiH čime je okončana spasilačka misija…

3 sata prije
  • PR

Europapier – Hercegtisak raspisao natječaj za više radnih mjesta

Društvo EUROPAPIER – HERCEGTISAK d.o.o. Široki Brijeg je u 100% vlasništvu  ustrijske grupacije Europapier. Među…

3 sata prije
  • Business
  • Vijesti

EU investirala u zaštitu podrijetla hercegovačkog maslinovog ulja

Nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake podrijetla prehrambenog proizvoda (ZOP) za ekstra djevičansko maslinovo ulje…

3 sata prije
  • Vijesti

Ukupno 23 žrtve iz Konjica i Jablanice, još se traga za jednom osobom

Nakon današnjega pronalaska tijela još jedne žrtve prošlotjednih poplava i klizišta koje su pogodile sjeverna…

3 sata prije