Ovo je zagonetka koja stoljećima zbunjuje astronome i fizičare

Predviđanje putanja triju nebeskih tijela, kao što su zvijezde, planeti ili drugi kozmički objekti, predstavlja jedan od najzahtjevnijih problema u astronomiji i fizici.

Ova zagonetka, koja na prvi pogled djeluje jednostavno, već stoljećima zbunjuje znanstvenike zbog svoje iznimne složenosti.

Kada se bave dvama nebeskim tijelima, znanstvenici mogu relativno lako izračunati njihove međusobne gravitacijske interakcije. Međutim, dodavanjem trećeg tijela situacija se značajno komplicira. Svako dodatno tijelo unosi nove, nepredvidive elemente u sustav, čineći precizne izračune izrazito teškim, a ponekad i nemogućim s postojećim matematičkim alatima.

Ova situacija, poznata kao problem triju tijela, opisuje kompleksnu interakciju u kojoj tri nebeska tijela, svako pod utjecajem gravitacije drugih dvaju, međusobno utječu jedno na drugo na nepredvidive načine. Nedavno je ovaj problem ponovno došao u fokus javnosti zahvaljujući popularnoj Netflixovoj seriji koja je inspirirana znanstvenofantastičnim romanom Liu Cixina. Razumijevanje ove zagonetke zahtijeva napredno znanje iz matematike i fizike, te sposobnost rješavanja složenih diferencijalnih jednadžbi.

Unatoč najsuvremenijim računalima, točna rješenja često ostaju nedostižna, što dodatno potvrđuje fascinantnu prirodu ovog problema.

Kako piše portal Interesting Engineering, problem triju tijela se bavi pitanjem možemo li precizno predvidjeti kretanja triju nebeskih tijela koja su međusobno povezana gravitacijskim silama. Dok se problem dvaju tijela može relativno lako riješiti, uključivanje trećeg tijela uvodi razinu složenosti koja prkosi jednostavnim matematičkim rješenjima.

Povijesni kontekst

Korijeni problema triju tijela sežu duboko u povijest moderne astronomije. Početkom 17. stoljeća, Johannes Kepler formulirao je svoje zakone kretanja planeta, koji su revolucionirali naše razumijevanje svemira. Na temelju njegovih otkrića, Isaac Newton je kasnije razvio svoje zakone gibanja i univerzalne gravitacije, omogućujući precizne izračune za sustave s dva tijela. Međutim, uključivanje trećeg tijela unosi složenost koja je i dalje izazov za znanstvenike.

Newton je bio svjestan ograničenja svojih teorija kada je riječ o složenijim sustavima, poput interakcija između Sunca, Zemlje i Jupitera. Njegovi izračuni pokazali su da male gravitacijske perturbacije mogu dugoročno destabilizirati Sunčev sustav, što je dovelo do spekulacija o božanskoj intervenciji koja održava kozmičku stabilnost. Francuski matematičar Pierre-Simon Laplace kasnije je proširio Newtonov rad razvivši teoriju perturbacija, koja je pokazala da se gravitacijski učinci Jupitera na Zemljinu orbitu s vremenom poništavaju, održavajući stabilnost Sunčevog sustava. Ipak, Laplace nije uspio riješiti opći problem triju tijela.

Izazovi u rješavanju problema

Ključni problem u rješavanju ove zagonetke leži u kaotičnoj prirodi interakcija triju tijela. Iako možemo točno odrediti trenutne položaje nebeskih tijela, predviđanje njihovih budućih kretanja postaje sve teže zbog osjetljivosti na početne uvjete, poznate kao “efekt leptira”.

Ovo čini problem triju tijela jednim od najizazovnijih zadataka u astronomiji i fizici.

Postoje scenariji u kojima je moguće postići stabilne sustave triju tijela, kao što je slučaj s binarnim zvjezdanim sustavima gdje treći objekt ima mnogo manju masu od ostalih dvaju tijela. Međutim, kako se tijelo približava ili dobiva značajnu masu, složenost problema drastično raste, posebno u sustavima s više tijela, kao što su guste zvjezdane skupine.

Unatoč stoljećima istraživanja, opće rješenje problema triju tijela još uvijek nije pronađeno. Moderni znanstvenici koriste napredne metode, poput neuronskih mreža i strojnog učenja, kako bi pokušali modelirati ove složene interakcije. Jedan od zanimljivih pristupa koristi teoriju vjerojatnosti i koncept “pijančevog hoda” za izračunavanje vjerojatnosti različitih ishoda u sustavima triju tijela. Iako obećavajuća, ova metoda još uvijek nije dovoljna za potpuno rješenje problema.

Značaj rješavanja problema

Rješavanje problema triju tijela ne bi samo unaprijedilo naše razumijevanje dinamike nebeskih tijela, već bi moglo imati i praktične primjene u istraživanju svemira. Bolje razumijevanje ovih interakcija moglo bi poboljšati navigaciju kroz složena gravitacijska polja, omogućujući nova otkrića i potencijalne mogućnosti za međuzvjezdana putovanja.

Problem triju tijela ostaje jedno od najfascinantnijih pitanja u modernoj znanosti, izazivajući umove znanstvenika i inspirirajući nove generacije da istražuju složenosti svemira.

(www.jabuka.tv)

7 komentara

  • Nije ni čudo što problem triju tijela i dalje zbunjuje znanstvenike. Kad pomisliš da su ljudi poput Keplera i Newtona davno postavili temelje moderne astronomije, a još uvijek nismo u stanju precizno predvidjeti kretanje triju nebeskih tijela u svemiru. To samo pokazuje koliko je naš svemir kompleksan i koliko smo još daleko od potpunog razumijevanja njegove dinamike. Nevjerojatno je da čak i s najsuvremenijim računalima i matematičkim modelima, problem ostaje toliko izazovan.

  • Uf, eto ga, nigdje “trokut” ne funkcionira, ni u medjuljudskim vezama nije, pa kako ce i u svemiru 😁 kako god okrenes, jedno je viska.
    Zato je 2 tako ljep uravnotezen broj 🙂

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.