Serviser upozorava kada se klima uređaj može zapaliti

Tijekom vrućih ljetnih dana klima uređaji rade punom parom.

U nekim domovima rade neprekidno i danu i noću, dok se u drugim domaćinstvima dozira – u najtoplijem dijelu dana klima je uključena, a uvečer se isključuje. Sve ovo zavisi od toga kako tko podnosi vrućinu.

Budući da rade gotovo bez prestanka, mnogi su ove sezone imali problema s klima uređajima, od sitnijih kvarova pa do ozbiljnijih situacija kao što je požar koji može izazvati neispravan klima uređaj ili neispravne instalacije.

Kako možemo spriječiti da do ovako opasnih situacija dođe i postoje li neke naznake koje mogu ukazati da će se klima uređaj zapaliti objasnio je za N1 Miloš Isailović, serviser klima uređaja.

Ovi uređaji su magneti za plijesan

Požar i klima uređaji

Ne postoje točne naznake da će se klima uređaj zapaliti. Najbitnije je da je uređaj propisno priključen na elektro mrežu i da se redovno održava. Bez jeftinih produžnih kablova i razdjelnika sumnjive kvalitete koji se griju, loše provode i stvaraju rizik od požara. Uređaj koji se ne održava adekvatno trpi veća opterećenja, a samim tim i veći pritisak i temperaturu.

Uslijed onečišćenosti uređaja smanjuje se protok zraka čime se povećava temperatura i stvara mogućnost paljenja neke od komponenti. Kako bi se spriječilo paljenje, povećao vijek trajanja i omogućio pravilan rad potrebno je uređaj redovno servisirati, naglašava Isailović.

Dalje on savjetuje da servisiranje treba obavljati jednom godišnje, a u poslovnim prostorijama gdje se uređaji više koriste i više puta u tijeku godine.

U pet koraka sami očistite klima uređaj

Servisiranje treba obavljati stručno osposobljen serviser. Prilikom servisa kućnih klima uređaja trebaju se očistiti od prljavštine oba dijela klima uređaja, vanjska i unutarnja jedinica. Potrebno je provjeriti je li sve komponente rade propisano i provjeriti razinu rashladnog fluida u uređaju.

Mi sami trebamo čistiti filtere na unutarnjoj jedinici svakih 15 dana, a po potrebi i češće. Redovno servisiranje produžava vijek trajanja uređaja, manje je kvarova, a zrak koji klima ispuhuje je čistiji, kaže serviser.

Klima radi dok nismo u stanu? Sigurno ili ipak ne?

Kako savjetuje Isailović, nije preporučljivo ostavljati klima uređaj da radi bez nadzora, baš kao i svaki električni uređaj.

Ako je baš nužno, veliki broj uređaja ima timere kojima je moguće podesiti da se uređaj uključi ili isključi u određeno vrijeme, dodaje.

Tijekom velikih vrućina ne pretjerujte s klimom, postoji rizik od aritmije i infarkta

Klima uređaj, kako kaže serviser, treba koristiti shodno svom subjektivnom osjećaju za toplinu.

Cilj klimatizacije je stvaranje osjećaja komfora, a ne pravljenje zamrzivača od prostorije, što kasnije može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Tako da je uslijed velikih vrućina i tropskih noći sve individualno pa samim tim i odluka hoće li će se klima koristiti i noću, objašnjava sugovornik portala N1.

U tijeku dana je preporučljivo, kako ističe, provjetriti prostoriju par puta kako bi svjež zrak ušao u prostor jer najveći broj klima uređaja cirkulira postojeći zrak u prostoriji.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

  • koja glupost…klime rade non stop i za to su predviđene , kakvi timeri i glupoosti..na baznim stanicama koje održavamo rade po 20 godina bez problema (samo red.održavanje), kod kuće mi rade 24/7 godinama Fujitsu Nocria..a sad ako kupiš polovni čan šlang klimu pa spoji rođo “koji to zna” al nije majstor pa spoji na stari produžni jer moreeee toooo..neš ti..e onda može biti problema

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.