Španjolska furiozna nad nemoćnom Italijom, Hrvatska može biti druga

Autogolom Riccarda Calafiorija iz 55. minute, nogometaši Španjolske su u Gelsenkirchenu pobijedili Italiju 1-0 u drugom kolu skupine B izborivši time prolazak u osminu finala.

U zadnjem kolu u ponedjeljak igraju Hrvatska i Italija te Španjolska i Albanija. Hrvatska bi pobjedom nad Italijom u Leipzigu u zadnjem kolu osvojila drugo mjesto u skupini ako Albanija ne svlada Španjolsku.

Impresivni Španjolci su posve nadigrali europske prvake Talijane, koji mogu zahvaliti svom vrataru Gianluigiju Donnarummu i nepreciznosti španjolskih igrača što nisu doživjeli težak poraz. Španjolci su promašili veliki broj prilika na ovoj utakmici, a omjer udaraca bio je 21-4 u njihovu korist, piše HRT.

Talijani su izgledali nemoćni protiv Furije za razliku od Hrvatske koja je stvarala prilike, ali je imala nesreću da je Španjolcima sve ulazilo u tom susretu. U Gelsenkirchenu je Španjolskoj ušao samo nesretan autogol Calafiorija, a bezidejna igra Talijana budi nadu da Hrvatska može slaviti u Leipzigu.

Španjolci su dominirali prvim dijelom, dok su se Talijani orijentirali većinom na obranu. Već nakon 90 sekundi igre Španjolci su došli do prve prilike, Nico Williams je uputio ubačaj, a omaleni Pedri se našao posve sam, pucao je glavom ali vratar Donnarumma vadi njegov šut ispod prečke.

Donnarumma se iskazao i u 24. minuti kada je obranio šut Morate iz blizine, a minutu kasnije i opasan šut Fabiana Ruiza, koji je nakon intervencije talijanskog vratara, odsjeo na gredi.

Posebno je opasan na lijevoj strani bio Williams, koji je u dva navrata, nakon brojnih ubacivanja, pokušao sam postići pogodak, ali je bio neprecizan u oba navrata.

Talijani su tek u 45. minuti uputili šut prema golu, a udarac Federica Chiese otišao je iznad vrata.

U drugom dijelu je Španjolska čak i pojačala napade prema talijanskim vratima, a u 52. minuti nakon ubačaja Marca Cucurelle sam je na deset metara ostao Pedri i šutirao tik pored u najvećoj šansi dotadašnjeg dijela susreta.

U 55. minuti Španjolska je povela. Cucurella je opet uputio centaršut s lijeve strane, Morata je prenio glavom, a Donnarumma odbio točno na koljeno ni krivog ni dužnog stopera Riccarda Calafiorija koji postiže autogol.

Nakon postignutoga gola Furija je krenula u skladu sa svojim nadimkom, opsjedali su gol nemoćnih Talijana, a u 60. minuti mladi Lamine Yamal je ispalio projektil s velike udaljenosti, koji je otišao zamalo izvan vrata. U 70. minuti Williams je iskosa pogodio gredu.

O posvemašnjoj dominaciji svjedoči podatak da je do 70. minute omjer udaraca je bio 16-1 u korist Španjolaca. U samoj završnici ušao je Ayoze Perez, koji je potom propustio dvije velike prilike, pa je u zadnjim minutama uslijedio pritisak na vrata Španjolske, koji ipak nije urodio plodom.