Trnjak fest u Ljubuškom okupio brojne vinare i vinoljupce

U organizaciji Udruge vinogradara i vinara Ljubuški u subotu navečer u Ljubuškom započeo je drugi Trnjak Fest, jedinstvena manifestacija posvećena Trnjku, zaštićenoj izvornoj crvenoj sorti vinove loze Hercegovine i Dalmatinske zagore.

Na ovome najuzbudljivijem vinskom vikendu u godini, vina od sorte Trnjak prezentiralo je 26 vinarija iz Hercegovine i Dalmatinske zagore.

Festival je na jednom mjestu okupio sve one koji u vinskom svijetu regije nešto znače, bilo da je riječ o proizvođačima, struci, vinoljupcima, vinskim promotorima, turističkim djelatnicima, ali i predstavnike političkog, sportskog, javnog i kulturnog života.

Foto: Fena

Naše je nastojanje da promoviramo lokalne sorte koje su se pokazale velikim potencijalom, za koje vlada veliki interes na tržištu. U cilju još većeg unaprjeđenja odlučili smo organizirati ovaj festival koji danas okuplja 26 vinara koji u svom proizvodnom programu imaju sortu Trnjak, rekao je predsjednik Udruge vinogradara i vinara Ljubuški Zdenko Milas.

Kako je dodao, ova sorta vina od davnina je poznata u ovim krajevima, a uzgajala se za sporadičnu ulogu – oprašivača Blatini koja je bila glavna crvena ili crna sorta u Hercegovini.

Trnjak je služio za oprašivanje u manjim količinama i do sada se, odnosno do prije 10 ili 15 godina nije proizvodio kao monosortno vino, dok su se neki mlađi enolozi upustili u taj zahvat i zapravo se pokazao sav potencijal koji ima, pojasnio je Milas.

Govoreći o putu za uspjeh vinara u Hercegovini, Milas je dodao – kvaliteta i samo kvaliteta.

Zdenko Milas (Foto: Fena)

Trnjak u svijet ne ide sam pa je na festivalu i ove godine dobio svoje ambasadore. Za ambasadoricu iz BiH proglašena je federalna ministrica turizma i okoliša Nasiha Pozder, dok Trnjak u Europu vodi župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban.

Nastavljamo s ovim načinom promoviranja i biramo osobe za koje mislimo da će u toj godini učiniti dodatni napor u promociji ove sorte i ukupno našega vinogradarstva i vinarstva u Hercegovini i dijelu Hrvatske, zaključio je Milas.

Inače, tijekom festivala stručna predavanja na temu Trnjka održali su eminentni predavači Edi Maletić, Milan Budinski, Željko Andabaka, Marijo Leko i Marina Vranješ.

Zatim je, pod vodstvom sommeliera Daniela Čečavca, u Gradskoj galeriji održana radionica i degustacija “Trnjak u kupažama” na kojoj je ukazano na ulogu Trnjka u različitim kupažama s ostalim vinskim sortama.

Osim što su gosti festivala imali priliku uživati u bogatom gastro kutku i zanimljivim radionicama, za vrhunsku glazbenu atmosferu pobrinuli su se Hana Paraušić (harfa), Anastasia Kaptelova (vokal) i Ivan Džajić (kontrabas).

Foto: Fena

U petak, tijekom prvog dana festivala, upriličeno je druženje medija, blogera i novinara koji su posjetiti vinarije koje proizvode vina od sorte Trnjak s područja Hercegovine i Dalmatinske zagore.

U Hercegovini su tako posjetili Podrum Vilinka na Sretnicama, Vinariju Čitluk i restoran Romancu u Mostaru. Putovanje se dalje nastavilo uz samu granicu s Republikom Hrvatskom u smjeru Vrgorca gdje su u mjestu Podprolog posjetili Vina Erceg.

Obilazak je završio u Imotskom gdje su predstavljene lokalne vinarije u mozaik dvorani, a radi se o vrijednom remek djelu i kamenitom mozaičkom muzeju Imotske krajine.

(Fena)

7 komentara

  • Ovo je bogohuljenje.. Samo jedi da ne kažem žderi i opijaj se do mile volje.. Sirotinja gleda, ograđeno ne može ući..

  • Neka lipo , nek ima nekih desavanja. Za ljubitelje vina bi trebalo vise ovakvih manifestacija a za prvi komentar , ovo je susret ljudi koji se bave vinom i razume se u svoj posao i zato nemoze doci bilo ko. Morebit ovaj sto je napiso prvi komentar nema pojma o vinu zato nek se drzi pive i pusti druge da uzivaju

  • Prilika je za dobru promociju, ali ispade samo prilika za prdonje da se naslikavaju, i nažderu i naloču mukte, po običaju.

  • Čujem ograda bila, znači privatno druženje. Niste morali ni obavijest objaviti. Mogli ste staviti ulaznice i onda ne bi dolazio koga ne zanima i manifestacija bi imala više smisla.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.