Uvođenje jedinstvenog broja 112 opet ”na čekanju”

Iako se činilo da je sve usuglašeno za uspostavljanje europskog broja za hitne slučajeve “112” u Bosni i Hercegovini i da će broj uskoro biti u funkciji, kako doznaje Klix.ba, ponovno će doći do zastoja.

Priča o uvođenju jedinstvenog europskog broja za hitne situacije 112 datira još od 2017. godine, a ponovno je stavlja u fokus nakon što Bosna i Hercegovina korača za članstvu u Europskoj uniji.

Godinama se čekalo zeleno svjetlo iz Republike Srpske, a početkom ovog mjeseca Ministarstvo prometa i veza Republike Srpske dalo je pozitivno mišljenje za uspostavljanje europskog broja za hitne slučajeve “112” u BiH.

Nacrt zakona bio je na usuglašavanju duže vremensko razdoblje, a Ministarstvo komunikacija i prometa BiH je uvažilo primjedbe koje su ranije dostavljene kao usuglašene na razini RS-a.

No, sada opet se naišlo na problem. Kako Klix.ba doznaje, Ministarstvo sigurnosti BiH na čijem čelu je Nenad Nešić inzistira da bude “ubačeno” u izmjene Zakona o komunikacijama, dok se resorno ministarstvo u RS-u se protivi tome jer to vidi kao prijenos nadležnosti.

Ministarstvo sigurnosti BiH na neki način vrši pritisak da bude dio procesa jer su i uvjetovatni financijskom podrškom Europske unije.

Dakle, da bi se proces nastavio potrebno je da se izvrše izmjene i dopune Zakona o komunikacijama BiH kako bi se broj 112 prepoznao u zakonu, a zatim je potrebno napraviti softver koji će prepoznavati odakle je poziv upućen i kojem će telekom operateru biti proslijeđen – ovisno je li s područje entiteta FBiH, RS ili Brčko distrikta.

Telekom operateri trenutno ne poznaju broj 112 i izmjenama zakona je potrebno odrediti da je taj broj besplatan za sve i da je pozivanje moguće i putem interneta.

Kako se doznaje, Ministarstvo sigurnosti BiH želi ostati dio ovog projekta i sudjelovati u implementaciji broja 112 pa je pitanje kako će “ispeglati” ovu situaciju s kolegama iz resornog ministarstva u RS-u.

Podsjetimo, kada govorimo o “112” riječ je o broju koji se uvodi kao jedinstveni europski broj za hitne pozive, a koristi se u svim članicama Europske unije, kao i gotovo svim državama kandidatima za članstvo u EU.

Uvođenjem jedinstvenog broja za hitne situacije 112 u BiH bi značilo da ljudi koji borave u posjetu BiH bilo poslom ili turistički odmah znaju koji broj kontaktirati u slučaju nužde.

Za zemlju kao što je Bosna i Hercegovina, koja privlači sve veći broj posjetitelja, korištenje broja 112 bi predstavljalo prednost. Također, korištenjem broja 112 bi se objedinili svi postojeći brojeve za hitne slučajeve, čime se olakšava i ubrzava prijenos informacija, hitnim službama omogućuje brže i efikasnije reagiranje te istovremeno omogućuje bolja koordinacija hitnih službi i veća transparentnost njihovog djelovanja.

Inače ovo pitanje se dugo politizira, a najviše zbog protivljenja vlasti iz RS-a, koji ovo pitanje promatraju kao prijenos nadležnosti, zaključuje Klix.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.