Uvozne lubenice preplavile tržište u Hercegovini

U dolini Neretve počela je berba lubenice.

Najranija je to berba do sada, jer je iznimno toplo vrijeme nakon sadnje pospješilo vegetaciju i sazrijevanje, a i noćne temperature igraju važnu ulogu u tom procesu.

Objašnjava to za Dnevni avaz Marinko Merdžan, jedan od najvećih proizvođača lubenice na području Čapljine, koji se uzgojem tog voća na površini od pet hektara kraj Neretve tradicionalno bavi već 20 godina.

Lubenica s tog područja jedna je od najslađih i najsočnijih, ali, unatoč tome, na tržnicama i u trgovinama dominira uvozna. Proizvođače zabrinjava i cijena.

Uvoz voća i povrća u BiH raste dok izvoz tone

Cijena, zapravo, još nije formirana. Svjedočimo ogromnom, rekao bih, enormnom uvozu lubenice iz Albanije.

Uslijed visokih temperatura posljednjih dana, javila se ogromna potražnja za lubenicom, a onda se ta albanska, koja je u odnosu na našu dozrela prije desetak dana, pojavila na našem tržištu u ogromnim količinama.

Trenutno je u BiH najmanje 100 kamiona s albanskom lubenicom koja je spremna za prodaju, eto, baš u trenutku kada je naša dospjela, kaže Merdžan.

U bh. poljoprivredu uloženi milijuni, a dobili rast uvoza i cijena hrane

Porazno je, kaže, da domaće proizvođače lubenice nitko od velikih trgovačkih lanaca u BiH nije kontaktirao.

Vjerojatno i neće, sve dok ne prodaju tu albansku, skupu, čija je kvaliteta neusporediva, koja je, zapravo, sva „spužvasta“.

I bojimo se da će nas kontaktirati tek po prodaji uvozne, kada će našu pokušati akcijama spustiti na 25 feninga po kilogramu.

Žalosno je, ali smo ucijenjeni i to je još jedan pokazatelj kako se ophodimo prema domaćoj proizvodnji, naglašava on.

Evo što u BiH najviše uvozimo, a što izvozimo

Spas, donekle, vide u prodaji u susjednoj Hrvatskoj, i to ako se pokaže da će tamošnja turistička sezona biti dobra.

Obično u tom slučaju, kao i kada podbaci njihov urod, krene potražnja za našom lubenicom, posebno kasnom sortom, jer je oni na području Opuzena, na primjer, ne mogu proizvesti jer imaju problem s vodom, objašnjava Merdžan.

Gotovo da je to nemoguća misija. Zahvaljujući dugogodišnjim radnicima, koji su s nama od prvog dana, situacija nije strašna, ali berba lubenice nije lagan posao.

Štoviše, vrlo je naporno, budući da se bere po suncu u jutarnjim satima, ako nema rose. A, kako smo kraj Neretve, rosa je prisutna, pa onda krenemo u poslijepodnevnim satima, u tri ili četiri sata, pa sve dok se vidi, govori Merdžan.

Bojim se da bi zbog ove situacije trenutna cijena drastično mogla ići ka dolje, kazao je Merdžan za Dnevni avaz.

Četiri savjeta za odabir najukusnije lubenice

(www.jabuka.tv | Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL)

25 komentara

  • Pa sta fali uvoznoj? Uvijek je kao domaće bolje, zdravije, ekološki uzgojeno Itd. Sve je to isto. I zašto proizvođač nije kontaktirao trgovca? Uvijek neka kuknjava od strane poljoprivrednika

    • Jesi li probao uvoznu? Naravno da nisi.
      Normalno da ce zugati, jeli bolje da ti susjed zaradi lovu koja ce ostati u BiH nego albanac.

      Stvarno ne kontam vas zajedljive mrzitelje prvog susjeda, a u Boga se kunete.

  • Prskaju i strani i domaci svasta po svojim proizvodima i nije nikog briga za zdravlje potrosaca , naziv domace je precjenjen jer samo jos simbolizira zaradu domacih uzgajivaca a ne stranih. Truju nas potrosace i jedni idrugi isto.

      • Mrš , nisam reko da nekupujem od naših uzgajivača ali imam pravo reći da domaće ništa ni bolje ni zdravije od uvoznih jer i jedi i drugi prskaju sve i svašta bez promišljanja o posljedicama za potrošače. I strani ali i naši uzgajivači primarno samo gledaju zaradu i za takvu su spremni učiniti sve.

  • Ža mi jadnog Mihajla, tolki znoj prolio a sve učas izgori. Moramo mu malo skupit, kolko ko more, i u fealu se već kupe pare. Baš mi ga nešto ža.

  • Vidim s bostana na Mišela neki,kako smo samo zli ko paščad.
    Nije on glup pa da nije osigurana ako ima 3 mil.eura za nju onda ima par stotina tisuca za osiguranje tako da vasa mrznja i zloba sve govori o vama.
    Ako niste danas sigur cete sutra na misu jelde.I pričestite se da svi vide kako ste jednom nogom u raju,pravi anđeli.Nit sam mu rod ni pomoz Bog ali gadite mi se.
    Mrs u pm.

  • Zalosno,jadno …koji brezobrazluk! Konji nasi na vlasti uvjrk isto rade.Zasto u sezoni dok.ima domace nd zabranite uvoz da nas covik zivi od svoga rada.Onda se pitate zasto se ide …ima ovde posla! Kojega?.Jdfino.krasti kao vi ,ali mi krivi ,a.vi NE! Ma crknite lopovi svi redom od nacelnika, zupana do onoga koji vas postavi tu !Svi redom …ko.misevi crknite!

  • Kako smiješ tako ćeš požnjat!!Vidite li narode šta se sve događa,gore i pošteni Gazda,a na zemlji sol skroz obljutavila,Gazda upozorava sve što je tuđe bit će naplaćeno duuuupppplo.Žao mi je samo pošteni i iskrenih ljudi,a ostali neka budu kušani..

  • Ako mislite da su domaći bostan bolji,varate se. Svi prskaju što pomaže rastu ali treba kupiti domaći proizvod čisto radi naših ljudi.

  • Svima onima ,kojima NI JEDAN ” GAZDA” ne valja, preporucam da sami sebi osnuju tvrtke,tvornice ili sta god, pa onda bih voljela vidjeti kol8ke bi place dali radnicima.

  • Bolji mi je bostan iz Albanije nego iz Ljubuškog. Oni dole seljaci mi mišomor materi u kavu stavili ako bi im to pomoglo. Potpisujem , albanska lubenica je prava!

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.