Vlastima u BiH poručeno da srežu troškove

Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine sve se više zadužuju i na domaćim burzama.

Emisijom trezorskih zapisa Republika Srpska se prije nekoliko dana na Banjalučkoj burzi zadužila za 96,4 milijuna maraka, a emisijom obveznica Federacija BiH na Sarajevskoj burzi za 39,9 milijuna maraka.

Ekonomski stručnjaci smatraju da nije ugrožena financijska stabilnost Bosne i Hercegovine, ali upozoravaju da vlasti moraju smanjiti troškove i da se deficit ne smije povećavati.

Federacija BiH ide u novo zaduženje

Iako je Bosna i Hercegovina među najniže zaduženim zemljama u Europi sa javnim dugom iznad 32 posto, iz Međunarodnog monetarnog fonda stiže jasna poruka vlastima – ograničite deficit i povećajte javne investicije, naročito u oblasti infrastrukture, zelene tranzicije i digitalizacije.

Mi smo zbog toga preporučili vlastima da ograniče deficit, na taj način da će izbjeći dalje povećanje plaća u javnom sektoru kao i diskrecijsko pravo potrošnje za socijalna davanja i prepoznati mogućnost rezanja troškova u tekućoj potrošnji, budući da se financijski pritisci povećavaju i da postoji opasnost da će taj pritisak postati previše jak, izjavio je Andreas Tudik, rezidentni predstavnik MMF-a.

Politika i ekonomija ne mogu se jasno razdvojiti. Zbog političke situacije u zemlji, entitetima se uskraćuje pristup povoljnijim međunarodnim tržištima, smatra dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo.

Naši entiteti zbog političke nestabilnosti sve češće dolaze u situaciju da im financijeri neće produžiti kredite pa dolazi do problema u refinanciranju. Kao što se građani znaju obraćati najskupljem izvoru financiranja mikrokreditnim organizacijama tako se i kod nas različite razine vlasti znaju obraćati institucijama koje daju skupe kredite, mišljenja je Đogo.

Njegov kolega sa sarajevskog Ekonomskog fakulteta smatra da je problem što se ne zadužujemo za investicije, već da bismo pokrili proračunski deficit.

Mi smo fundamentalno ugroženi zbog toga što se zadužujemo da bismo pokrili tekuće troškove ,a ne da bismo se zaduživali za investicije koje će stvarati novu vrijednost i novi novac, smatra Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

Preporuka MMF-a za smanjenje financijskog pritiska su rezovi u rashodima – ograničenje povećanja plaća u javnom sektoru i tekuće potrošnje uopće. Osim toga, sugeriraju entitetskim vladama da pripreme i krizne planove u slučaju nedostatka financijskih sredstava odnosno da utvrde proračunske stavke koje se mogu brzo promijeniti, izvještava BHRT.

Novo višemilijunsko zaduženje Federacije BiH

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik/Ilustracija)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.