Zašto odjeća ne miriše iako smo stavili omekšivač?

Mnogi će se složiti da nema ljepšeg osjećaja od svježine čistog rublja, ali ponekad nam se čini kao da odjeća ne miriše iako smo stavili najdraži omekšivač.

Ako ste se zapitali zašto omekšivač ne daje željeni efekt, možda ste propustili neke ključne korake u procesu pranja. U nastavku otkrijte na što biste trebali obratiti pozornost i kako možete poboljšati miris svoje odjeće, piše Zadovoljna.hr.

Perilica

Ako perilica nije temeljito očišćena ili se u njoj nakupilo ostataka deterdženta i omekšivača, oni mogu blokirati pravilan protok i spriječiti da vaša odjeća upije miris.

Zato je redovito održavanje perilice ključno. Isperite odjeljak za deterdžent, očistite filtar i radite to barem jednom mjesečno. Upotreba bijelog octa za dezinfekciju također može pomoći u uklanjanju nakupljenih nečistoća, a pomaže i da vaša odjeća dobije svjež miris.

Količina omekšivača

Iako mnogi vjeruju da više omekšivača znači intenzivniji miris, previše omekšivača može imati suprotan učinak. Kada stavite previše omekšivača, perilica ga ne može pravilno isprati, pa se nakupi u tkanini, što može dovesti do toga da odjeća izgleda i miriše prljavo.

Ključ je u pravilnom doziranju i upotrebi omekšivača u točnoj fazi pranja. Pokušajte dodati omekšivač tek nakon prvog ciklusa pranja, kada perilica uzme novu vodu. Na taj će način tkanina bolje upiti miris, koji će trajati dulje.

Tkanina

Nisu sve tkanine prikladne za omekšivač. Na primjer, sintetički materijali često ne upijaju omekšivač na isti način kao prirodne tkanine. Isto vrijedi i za traper – proizvođači preporučuju da traperice perete bez omekšivača jer omekšivač može oslabiti vlakna i učiniti da se tkanina rasteže, a boja brže ispire.

Tvrda voda

Tvrda voda može biti još jedan uzrok lošeg mirisa nakon pranja. Mineralne naslage u tvrdoj vodi mogu ometati djelovanje omekšivača, što znači da vaša odjeća neće mirisati kako ste očekivali. U tom slučaju pokušajte koristiti proizvode za omekšavanje vode ili deterdžente prilagođene takvim uvjetima.

Osim toga, ako birate kratke ili hladne programe pranja, omekšivač možda neće imati dovoljno vremena ili topline da se ravnomjerno raspodijeli po odjeći. Pranje na nižim temperaturama nije uvijek najbolje za postizanje mirisa svježe opranog rublja.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

Komentari:

    • Slažem se a omekṣ̌ivač nebi nikom preporučio jer stvara alergije i potvrđeno ṣ̌tetan za zdravlje.

  • A ne miriše zato što vlasnici trgovina i/ili njihovi radnici u skladištu odliju sebi 2/3 i onda nadoliju vodu. Svako pakiranje bilo čega bi trebalo imati zaštitnu foliju ispod čepa tako da se vidi je li otvarano ili ne. Mi Hrvati i katolici smo najveće lopine na svijetu!

    • Za 15:11 spasili su te 😁 omeksivaci se svakako rade od zivotinjskih ostataka/loja, izazivaju alergije, zastopaju masinu, i u masini od njih nastaje plijesan.

Zadnje dodano

  • Life
  • LIFESTYLE

Jednostavan trik za brže sušenje odjeće u zatvorenom prostoru

Sušenje odjeće tijekom kišnih dana ili hladnoća zimi može biti problem. Čak do 90 posto…

2 sata prije
  • Tehnologija

Evo koji mobiteli najmanje gube na vrijednosti

Nakon kupovine novog pametnog telefona, korisnici se najčešće odlučuju za tri stvari. Dio njih zadrži…

6 sati prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Kviz: Skupite 7 točnih odgovora iz Milijunaša za prolaznu ocjenu

Vrijeme je za novi kviz portala Jabuka.tv. Ovaj put vas pitamo pitanja iz kviza Tko…

6 sati prije
  • Life
  • Recepti

Kako ispeći kestene u pećnici?

S nestrpljenjem smo dočekali sezonu omiljenih šumskih plodova - kestena. Sezona kestena polako se zahuktava,…

7 sati prije
  • Life
  • LIFESTYLE

Znate li od čega se prave žvakaće gume?

Htjeli mi to priznati ili ne - neki od nas konzumiraju hranu za koju zapravo…

8 sati prije
  • Business
  • Vijesti

Otkriveno u kojim zemljama Europe je najbolje ulagati u nekretnine

Istraživanje britanske tvrtke 1st Move International otkrilo je koje su to zemlje najbolje za ulaganja…

9 sati prije